Jak wiadomo, odzyskiwaniem wszelkich należności zajmują się firmy windykacyjne. Zdarzają się przypadki, kiedy zwykłe prośby o zwrot pieniędzy mogą nie wystarczyć. W Polsce funkcjonuje ogromna ilość takich przedsiębiorstw. Jednak na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy? Które oferty będą najlepsze?

Na początek – informacje o firmie

Przed wybraniem firmy windykacyjnej należy zdobyć informacje na dane tematy:

• referencje danej firmy

• doświadczenie w tej branży

• sposób funkcjonowania firmy


Bardzo istotna przy wyborze firmy będzie opinia byłych klientów. Tylko osoby, które miały styczność z konkretnymi pracownikami firmy będą mogły dokładnie zobrazować nam cały proces oraz sposób, w jaki branża funkcjonuje. Warto również zdobyć informacje o tym, czy firma windykacyjna przydziela do każdego klienta indywidualnego opiekuna. Jest to obecnie bardzo pomocne, gdyż w ten sposób zleceniodawca może mieć stały kontakt z pracownikami spółki windykacyjnej. Należy zaznaczyć, że kompetentni pracownicy firmy nie będą przyjmować zleceń ,,w ciemno”. Ich celem jest skuteczne odzyskanie należności, dlatego też na początku sprawdzą dłużnika. Warto powierzać takie sprawy tylko sprawdzonym firmom, które w przemyślany sposób będą funkcjonować. 

Uważne czytanie umowy

Tak jak w przypadku każdej podpisywanej umowy, tutaj jej tekst także należy dokładnie przeanalizować. Obecnie firmy windykacyjne przeważnie podpisują dwa typy umów. Jest to: zlecenie windykacji i powierniczy przelew wierzytelności. Dla klienta zdecydowanie bardziej korzystne i przede wszystkim bezpieczne jest oczywiście podpisanie umowy zlecenia. Tym sposobem wierzytelność pozostaje własnością klienta przez cały okres windykacji, a tym samym to on podejmuje ostateczne decyzje w całym procesie odzyskiwania należności. W przypadku przelewu wierzytelności sytuacja jest natomiast odwrotna, gdyż to do firmy windykacyjnej należy odzyskiwany dług. Dlatego tak ważne jest podpisanie umowy z rzetelną firmą, która nie zatai ani nie zmieni kwoty odzyskanej należności. Przed podpisaniem umowy konieczne jest również zdobycie informacji o tym, czy dana spółka, w razie problemów z dłużnikiem, będzie służyła pomocą aż do etapu sądowego czy komorniczego. 

Dokładny koszt całego postępowania windykacyjnego

Zanim klient zdecyduje się na końcowe podpisanie umowy, firma windykacyjna powinna poinformować go o realnych kosztach, jakie zleceniodawca będzie musiał uiścić za cały proces. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy obsługa prawna w przypadku postępowania sądowego jest wliczona w początkową kwotę. Obecnie specjaliści raczej zapewniają pomoc w procesie sądowym, jednak warto zdobyć dokładne informacje w tej kwestii. Wiele firm stosuje system tak zwanego wynagrodzenia prowizyjnego, które płatne jest po odzyskaniu długu. Jednak niekiedy kwota prowizji ulega zmianie, o czym firma jest zmuszona poinformować klienta. Zdarza się również, że prowizja jest naliczana również od odsetek, co również może spowodować jej wzrost. O zmianach w kosztach firmy zmuszone są informować klientów na bieżąco. 

Przejrzystość oferty

Jasność oferty, koszty za usługę czy wielkość firmy są niezwykle istotnymi czynnikami, które mogą wpłynąć na decyzję dotyczącą wyboru firmy windykacyjnej. Należy przede wszystkim wybierać taką firmę, która odzyska utracone pieniądze zgodnie z prawem. Istotne jest również wykształcenie pracowników. Doświadczenie prawnicze będzie bardzo pomocne w procesie windykacji. Warto zatem mądrze wybrać firmę, która skutecznie pomoże w odzyskaniu należności od dłużnika.  Z naszej strony możemy polecić nasze usług