Podczas prowadzenia własnej firmy nieraz możesz spotkać się z przykrymi sytuacjami. Należą do nich momenty, w których konieczne jest wyegzekwowanie od kogoś należnej sumy pieniędzy na towar czy usługę. Jak ściągać długi, by zrobić to skutecznie? Przedstawiamy kilka sposobów.

 

Polubowne załatwienie sprawy z kontrahentem

To dyplomatyczny sposób załatwienia sprawy, który opiera się na kontakcie z dłużnikiem bez uruchamiania instrumentów prawnych. W takich chwilach najlepiej osobiście skontaktować się z daną osobą telefonicznie mailowo lub – jeśli to możliwe – umówić spotkanie twarzą w twarz. W ten sposób można w dalszym ciągu pracować nad relacjami obu stron i zachowaniu ich w dobrej kondycji.

W przypadku polubownego załatwienia sprawy skuteczna windykacja polega na używaniu stosownych argumentów. Możesz zrobić to osobiście lub wysłać swojego przedstawiciela, którego darzysz zaufaniem i wiesz, że ma odpowiednie umiejętności negocjacyjne. Dzięki temu wybierasz najtańszy sposób rozwiązania sprawy. Jego skuteczność opiera się w dużej mierze na indywidualnych umiejętnościach prowadzenia rozmowy i sile perswazji. Nie bez znaczenia jest także Twój czas reakcji.

 

Samodzielne działania windykacyjne

Metodą bardzo podobną do poprzedniej jest windykacja samodzielna. Polega na osobistym podjęciu działań polubownych lub sądowo-egzekucyjnych. Takie ściąganie długów wiąże się jednak z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu i energii, by wciąż kontrolować przebieg procesu windykacyjnego. Takie aktywne działanie pozwoli Ci nadal utrzymać dobre stosunki z dłużnikiem i podniesie status Twojego przedsiębiorstwa. Twój wizerunek również na tym zyska.

Możesz również skorzystać z rozwiązań internetowych, które pomogą Ci prowadzić windykację samodzielną. Dzięki takim platformom uzyskasz dostęp do: sposobów negocjacji z kontrahentem, druków wezwań do zapłaty, złożenia wniosku do e-Sądu, kancelarii komorniczych. Jest to rozwiązanie umożliwiające duże oszczędności i zwiększenie skuteczności podejmowanych działań.

 

Windykacja sądowo-egzekucyjna

Kiedy środki polubowne zawiodą, dobrze jest przemyśleć jak ściągać długi innymi metodami. Kierując sprawę do sądu o postępowanie nakazujące dłużnikowi spłatę pieniędzy, ryzykujesz utratę klienta. Z drugiej strony zwiększasz swoje szanse na odzyskanie środków. Jeśli wyrok sądu nie wzbudzi w danej osobie motywacji do uregulowania należnej kwoty, na podstawie dokumentów wydanych przez sąd możesz zwrócić się do komornika. Wtedy zacznie on postępowanie egzekucyjne. Uzyskany w ten sposób majątek będzie spieniężony na poczet długu. Warto uwzględniać to rozwiązanie jako ostateczne, bo istnieje duże prawdopodobieństwo zakończenia współpracy z firmą, która otrzyma pismo z sądu.


Jeśli jesteś w tej nieprzyjemnej sytuacji i musisz przeprowadzić ściąganie długów, na początku przygotuj się do negocjacji z kontrahentem. Aby zrobić to skutecznie, zapoznaj się z dalszą częścią poradnika, która dotyczy właśnie tego zagadnienia. Dowiesz się również jak zawrzeć ugodę.

 

Windykacja przez specjalistów Krajowy Instytutu Prawa Gospodarczego

Może również zlecić windykację specjalistą od sprawy windykacji Krajowego Instytutu Prawa Gospodarczego, którzy profesjonalnie i szybko podejmą działania w celu odzyskania Twoich środków.

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres e-mail

    Informacje o zadłużeniu